Tarotanielski.com

Dobre wróżby z anielskich kart tarota

Kawałek z historii Tarota

Zarys historyczny Tarota

|

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

TarotTarot, inaczej najstarsza księga wtajemniczenia, składa się z 78 kart przedstawiających obrazy opatrzone numerami i nazwami.

Karty dzielą się na Wielkie Arkana 22 karty, oraz Małe Arkana – 56 kart. Głównie o wielkich arkanach Tarota mówi się, ze pochodzą z najstarszej księgi świata i posiadają potężną moc.

 

Kronika Giovanniego de Juzzo de Cvelluzo, odnotowuje, że „ W 1379 roku została sprowadzona do Viterbo, gra, która pochodzi z kraju Saracenów i która nosi tam nazwę naib”

 

Oznacza to, że historia kart Tarota sięga czasów znacznie wcześniejszych niż przypuszczano.

Istnieją fakty dotyczące wzmianek na temat Tarota w starożytnym Egipcie, którzy przejęli go od ludów wcześniejszych. Podobno starożytni kapłani kontemplując niebo dostrzegli w gwiazdozbiorach i ruchach planet manifestację praw kosmicznych i ich symboliczną wykładnię przedstawili obrazach.

Obrazy te wykazują zbieżność ze znakami hieroglificznymi. Na tej podstawie badacz de Daumartin, wykazał podobieństwo konstelacji gwiezdnych oraz wizerunkiem Maga oraz innych kart Tarota.


XVIII wiek zaznaczył się mocno w rozwoju Tarota oraz okultyzmu. Tarot znalazł swoje miejsce w tradycji okultystycznej dzięki pastorowi Courtowi de Gebelin.

Stwierdza on że Tarot rzeczywiście jest Wielką Księgą Wtajemniczenia egipskich kapłanów. Opisał on strukturę Tarota opartą na liczbie 7- gdzie każda seria małych arkanów zwiera 14 kart, to jest dwa razy po 7 małych arkanów.

 

Kolejny wielki badacz Levi wyprowadził Tarota z mroków średniowiecza. Wykazał on związek 22 liter alfabetu hebrajskiego z 22 wielkimi arkanami.

Tradycja łączenia Kabały z Tarotem jest znana po dziś dzień i używana we wróżbiarstwie.

 

Tarot stał się w XX wieku inspiracją dla wielu badaczy tradycji ezoterycznej oraz dla twórców nowych teorii dotyczących Tarota i kolejnych wzorów talii.

 

Wszyscy badacze Tarota byli zgodni, co do tego, że odpowiednie rozłożenie kart, jeśli dokonane zostało jednocześnie z projekcją mentalną lub uczuciową pytającego, może odsłonić prawo kosmiczne i wyjawić w pewnej mierze tajemnice przyszłości.

 

Powstały trzy prądy tradycji:

 

-1- wtajemniczający, dostępny jedynie adeptom wiedzy tajemniej

-2- przepowiadający przyszłość, używany przez wróżbitów

-3- mający na względzie tylko przypadkowy wybór, czyli posługiwanie się Tarotem jako kart do gry.

 

Te prądy dały początek powstaniu wielu talii kart Tarota. Do chwili obecnej istnieje kilkaset talii Tarota.

{jcomments on}