Tarotanielski.com

Dobre wróżby z anielskich kart tarota

Czym jest Tarot kabalistyczny?

Tarot kabalistyczny

|

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pojęcie Kabały pochodzi od hebrajskiego słowa „quabal”, czyli: „przyjmować, otrzymywać”. Tak więc Kabała jest nauką przyjmowaną z góry. To tajemna nauka żydowska o długiej i częściowo nie znanej historii. Do XII wieku zasady, którymi rządziła się Kabała były przekazywane w świątyniach i synagogach tylko w formie ustnej. Przechodziły z mistrza na ucznia, i była dostępna tylko i wyłącznie dla wtajemniczonych bractw.

Kabała drzewo

 
Wielu ludzi uważa, że właśnie Tarot był istotą, sednem tajemnicy żydowskiej nauki. Tarot nie istnieje bez Kabały, a Kabała bez Tarota, tak jakby były jednością.
 
W 1856 roku Eliphas Levi ukazałam podobieństwo i klucz do Kabały poprzez Tarota. Stworzył on nowego Tarota połączonego ze starą żydowską nauką.
 
Faktem jest że alfabet hebrajski posiada tyle samo liter co Wielkie Arkana Tarota czyli 22. Litery hebrajskie były jednak uznawane za bardzo symboliczne obdarzone tajemną mocą. Levi połączył te litery z Kartami Tarota. Kolejną możliwością powiązania kabały i Tarota był słowo Bóg. Kabaliści nie śmieli wymawiać imienia Boga i literowali je „ Jot- Ha- Wu- Ha” Levi skojarzył litery w imieniu Boga z czterema kolorami w Tarocie.
 
Bogactwo pomysłów okultystów oferowało forum do tworzenia własnych dogmatów. Najbardziej znanym systemem nauki kabalistycznej Tarota powstał w Anglii. W Londynie w 1888 roku założono stowarzyszenie Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, które przetrwało 15 lat.
Z tego Zakonu wywodzą się najznakomitsi ezoterycy Tarota XX wieku tacy jak : Samuel Liddel Mathers, Artur Edward Waite i Aleister Crowley.
 
Do Obowiązków członków Zakonu Złotego Świtu należało przyswojenie sobie teorii znaczeń oraz metody wykładania i interpretowania kart. Do dziś dzień znane są rozkłady na podstawie Kabały. Wielu znanych polskich mistyków zajęło się połączeniem Tarota z kabałą jak np. J. Suliga, który stworzył Polską edycję kart Tarota- Tarot Magów.

{jcomments on}