Tarotanielski.com

Dobre wróżby z anielskich kart tarota

Co o snach mówi religia

Sny i religia

|

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na przestrzeni dziejów ludzkości sny odgrywały wielkie znaczenie, a interpretacja snów religijnych wywarła wpływ na nasz stosunek do snów.

 

W Judaizmie, Talmud zawiera liczne wskazówki, jak interpretować sny, i radzi, jak unikać złych snów. Rozróżniono tam sny miedzy dobrymi i złymi. Pomimo przekonania, że wszystkie sny pochodzą od Boga, wierzono również w znaczenie snów symbolicznych.

Judaizm kładł nacisk na fakt, że interpretacja snów wymaga szczególnych umiejętności i tylko utalentowani Żydzi potrafią dobrze interpretować senne fantazje. Teksty Talmudu pokazują, jak wiele istnieje opinii na temat symboliki snów i metod ich interpretowania. Niektóre z nich maja dużo wspólnego z współczesną interpretacją snów.

 

W chrześcijaństwie Nowy Testament opisuje o wiele mniej sennych przeżyć niż Stary Testament. Stosunek chrześcijaństwa do snów zmieniał się bardzo na przestrzeni wieków. Biblia wspomina, że do niektórych bóg przemawia w czasie snów. Wielu świętych doświadczyło proroczych snów, które popchały ich do wielkich religijnych czynów.

Wierzono, że Bóg zsyła sny dla dobra ludzi, ale wierzono też ze Diabeł tez czyha na dusze i tez objawia się im w snach. W średniowieczu, gdy w Europie panowała Inkwizycja, nie wolno było śnić czy mówić o snach ,gdyż uważano to za przejaw demonicznych sił.

 

W Islamie jest wiele słów na temat tradycyjnego tłumaczenia snów. Była ona znana w arabskim świecie przed prorokiem Muhammadem.

Wiadomo, że Muhmmad ujrzał swoje przeznaczenie we śnie, a większa część Koranu, świętej księgi islamu, została poświęcona właśnie snom.

Islam dzieli sny na różne typy. Rozróżnia się prawdziwe sny, które zwiastuje Bóg, aniołowie, oraz złe sny, które pochodzą od demonów, albo są wynikiem osobistych żądzy.

 

W Hinduizmie stosunek religii do snów ma wiele wspólnego z wieloma innymi kulturami. Początkowo sny były określane jako dobre i złe. Potem jednak podeszli do snów bardzo naukowo. Z czasem teolodzy Hinduscy twierdzili, że sny są manifestacją szóstego zmysłu, rodzajem intuicji.

Niektóre księgi hinduizmu opisują nasza egzystencję na tej planecie, jako nieprzewidywalny sen, z którego możemy się obudzić tylko wtedy, jeśli doświadczymy prawdziwego oświecenia.

 

W buddyzmie sny nigdy nie były centralną częścią jego filozofii, jakkolwiek odgrywają znaczącą rolę w buddyjskich pismach. W tybetańskim buddyzmie sny są postrzegane jako wskazówki do duchowego i emocjonalnego życia jednostki.

Wg tych wierzeń sny pochodzą od życzliwych bóstw czy demonów. Złe sny są wiadomościami, że aby osiągnąć cel, dana osoba musi popracować nad pewnymi sferami życia.

 

Podczas gdy niektóre religie wciąż twierdzą, ze praca nad snami jest niebezpieczna i może wyzwolić zło, współcześni różnych wyznań przykładają ogromna wagę do roli jaką odgrywają w ich życiu sny. 

{jcomments on}