Tarot partnerski - Wróżby za darmo

Oblicz kartę związku na podstawie Numerologii oraz Tarota. Darmowa wróżba Wszyscy mamy świadomość, jak skomplikowane bywają związki miłosne. Są takie chwile- czy to wtedy, gdy się zakochujemy, czy wtedy, kiedy czujemy się zranieni, zdradzeni czy znudzeni związkiem, w którym jesteśmy,- kiedy odczuwamy potrzebę sięgnięcia do wiedzy przyszłości, co pozwoli nam bardziej obiektywnie spojrzeć na wydarzenia i na całą sytuację relacji. Każdy powód, by odwołać się do kart jest doby, a Tarot pozwoli nam zobaczyć nasz związek jak w lustrze, dokładnie,...
Czytaj więcej..

Skrzynia na karty Tarota

Jeśli często używamy talię Tarota dla wróżb i rytuałów, sama dobrze wiesz, że utrzymanie talii jest często problem. I nigdy nie wystarczają aksamitne woreczki do przechowywania Tarota jako wiarygodnej osłony przed ich zniszczeniem. Talia tarota, które wymagają ochrony, być może bardziej niż jakiekolwiek inne narzędzia rytualne. Karty z którymi pracujesz, wchłaniając Twoją własną energię muszą być chronione. Kiedy wróżysz, musisz być absolutnie pewny, że twoja karta nie jest dotykany przez inną osobę, z wyjątkiem Ciebie. Zapraszam do rytuału w celu...
Czytaj więcej..

slide image

Satanizm - Zwodnicze początki Satanizmu

Skąd wziął się archetyp Diabła Kiedy Kościół katolicki i władza stanowiły całość (XIV- XVII w.), niezadowolone masy nie mogły przeciwstawić się jednemu, nie odrzucając jednocześnie drugiego. Bóg sprawował władzę nad królami, oni natomiast nad ludźmi. Dlatego ludzie byli zniewoleni przez system feudalny. W czasie największego ucisku bezpośredni bunt ludzi nie był możliwy, gdyż oznaczało to śmierć. Dlatego tez przewrót religijny wydawał się właściwym wyjściem dla Kościoła by w ukryciu zrobić to czego chcieli. Wprowadzono postać Szatana, który był całkiem skutecznym...
Czytaj więcej..

Tajemnice tarota na przykładzie Małych Arkan

Sekrety Tarota, na przykładzie Małych Arkan

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Sekrety Tarota, na przykładzie Małych Arkan 5.0 out of 5 based on 1 votes.

Tarot jak wiemy składa się z Wielkich i Małych Wtajemniczeń. Wielkie Arkana to zbiór 22 kart, a małe Arkana z 56 kart. Arkana Większe reprezentują świat archetypów, natomiast Arkana Mniejsze- przejawienie tego świata na poziomie materialnym. Arkana te mówią o codzienności człowieka, o jego rzeczywistości.

 

Arkana Mniejsze dzielimy na 4 grupy, z których każda posiada swoją specyfikę. Wszystko co jest wokół nas można w Tarocie podzielić na cztery kategorie, kolory. Monety odzwierciedlają świat materialny. Kielichy, opisują świat emocjonalny, a więc każde doświadczenie związane z emocjami, miłością, romansem, zaangażowaniem się w związek uczuciowy itp.

Kolor mieczy mówi o sprawach nauki, o intelekcie, o logicznym działaniu itp.

Kije reprezentują świat duchowy, mówi o różnych przedsięwzięciach tworzących coś nowego, inspirującego, tworzeniem planu itp.

 

Arkana Mniejsze przedstawiają codzienne sytuacje, poprzez które możemy uświadomić sobie wartość wyższych archetypów.

 

BUŁAWY ( Kije)

 

As buław

Oznacza okazje do zbierania wartościowych doświadczeń. Mówi o szansach rozwoju, o tym by iść do przodu i nie lękać się wyzwań. Jest to karta parcia do przodu, oraz przedsiębiorczości. Warto mieć oczy szeroko otwarte, by skorzystać z nowych szans, które staną przed nami.

 

2 buław

Ta karta mówi o blokadach psychicznych, psychicznych niemożności pójścia do przodu. Brak zaangażowania, słowa bez pokrycia. Karta ta radzi by obserwować ale nie wchodzić w rozwiązanie sprawy, warto poczekać.

 

3 buławy

Mówi o bezpieczeństwie, niezależności, szczęśliwych chwilach. Należy uświadomić sobie, że pod stopami ma się stały i bezpieczny grunt.

 

4 buław

Karta ta mówi o otwartości, serdeczności i radości życia. Określa imprezy towarzyskie, spotkania ze znajomymi. Warto otworzyć się na innych ludzi i na nowe idee.

 

5 buław

Karta ta mówi o rywalizacji, czasami o bezskutecznych kłótni. Mówi też o robieniu z każdej sprawy problemu.

 

6 buław

Karta ta mówi o niepewności dalszej drogi w życiu, o niepewności w którą stronę iść. Czasami oznacza kłótnie, niejasności w relacjach z innymi.

 

7 buław

Można oczekiwać dobrych wiadomości i rezultatów swojej pracy. To karta spełnienia, szczęścia.

 

8 buław

Karta ta mówi iż coś niedługo się wydarzy, i będą to korzystne zmiany czy wiadomości. Karta ta też ma znaczenie emocjonalne, i mówi o tym iż czasami mamy wyimaginowane przeszkody by iść do przodu z jakimś celem.

 

9 buław

Należy być ostrożnym by nie wystawiać się na ciosy, i nie zamykać się w sobie. Czas jest wielkim nauczycielem, warto pomyśleć i przeszłości i ją zrozumieć.

 

10 buław

Warto przejść do nowych spraw, nawet jeśli początkowo poczujesz strach czy zniechęcenie. czasami karta ta oznacza zmianę w dziedzinie pracy czy miejsca zamieszkania.

 

Giermek buław

To szansa, której nie warto przegapić.

 

Rycerz buław

Rycerz ten mówi o imprezach towarzyskich, biesiadach, zabawie, Czasami określa osobę rodzinną. Karta ta w swoim znaczeniu mówi by działać śmiało i z temperamentem.

 

Królowa buław

Określa kobietę silną, która wie czego chce, Kobieta ta ma duży temperament, jest energiczna o wysokich ideałach, pociągająca, przedsiębiorcza i samodzielna.

 

Król buław

Określa on mężczyznę o silnym i władczym charakterze. Wie czego chce i nie lęka się tego. czasami jednak zbyt egoistycznie podchodzi do wielu spraw.

 

MIECZE

 

As mieczy

Mówi ona że mamy szansę na wyjaśnienie czegoś, mamy możliwość podjęcia mądrej decyzji, wyciągnięcie wniosków. Warto wyjaśnić stosunki i podjąć wyzwania i decyzje.

 

2 mieczy

Karta ta mówi o nieustających wątpliwościach, o niezdecydowaniu, ograniczeniu możliwości intelektu.

 

3 mieczy

Karta ta mówi o zakończeniu czegoś, zazwyczaj związku. Mówi tez o decyzjach które będą trudne, o wyrzeczeniach i wyrzeczeniach przygotowaniu się na nieprzyjemne ale nieuchronne wiadomości.

 

4 mieczy

Zastój, apatia, samotność, zamknięcie się w sobie. Zapomnij o wszystkim, zrób przerwę i uspokój się.

 

5 mieczy

Mówi o klęsce, zwątpieniu, o podłości, niegodnym uczynku. Lepiej uczciwie przegrać, niż poddać się bez walki.

 

6 mieczy

Mówi o zakończeniu czegoś, ale także i o nowym początku. Mimo tego brak nam pewności siebie, zmiany, przeprowadzka czy podróż towarzyszą tej karcie.

 

7 mieczy

Mówi o sprawach materialnych, materialnych ziemi, nieruchomościach, rzeczach nieruchomych.

 

8 mieczy

Mówi o przeszkodach, zakazach, samoograniczeniu, niemożności poradzenia sobie z jakimiś przeżyciami.

 

9 mieczy

Określa strach, osamotnienie, problem, wyrzuty sumienia, koszmary.

 

10 mieczy

Jest to karta zdrowotna, karta ciężkich przeżyć psychicznych i fizycznych.

 

Giermek mieczy

Karta ta mówi o szansie na wyjaśnienie czegoś, Czasami określa kłamstwo, niegodziwość, nieuczciwość, brak zaufania do drugiej osoby.

 

Rycerz mieczy

Oznacza waleczność, jasność umysłu, zimną krew, działanie szybkie i zdecydowane. Czasami określa młodego mężczyznę o tego typu cechach charakteru.

 

Królowa mieczy

Przedstawia kobietę zimną, która mogła w życiu wiele stracić. Określa rozwódkę, wdowę, kobietę po przejściach.

 

Król mieczy

Przestawia starszego mężczyznę, doradcę, silnego indywidualistę, bardzo wykształconego.

 

MONETY ( Denary)

 

As monet

Mówi o wyjątkowej szansie lub możliwości osiągnięcia wewnętrznego bogactwa bądź pomnożenia dóbr

Wykorzystaj szansę, zęby wzbogacić swoje doświadczenia a także dobrze na tym zarobić.

 

2 monet

Karta ta określa możliwość współpracy z kimś, układu finansowego i nie tylko. Płyń z prądem i nie lękaj się.

 

3 monet

Mówi o pójściu do przodu szczególnie w kwestiach spraw zawodowych i zarobków. Karta ta radzi by zakończyć stare zajęcia i przejść do nowych, na wyższy poziom.

 

4 monet

Mówi o powściągliwości w kwestiach finansowych i pracy. Trzymamy kurczowo pieniądze, które mamy i nie chcemy iść do przodu.

 

5 monet

Mówi o kryzysie finansowym, o zadłużeniu, kredytach.

 

6 monet

Karta ta mówi o umiejętności dawania i przyjmowania prezentów. Czasami oznacza niedostatek finansowy, gdyż za dużo wkładamy a mało wyciągamy z naszej pracy.

 

7 monet

Karta ta określa dobre perspektywy pod względem zarobków szczęście i pomyślność finansowa.

 

8 monet

Mówi o początku pracy, o podjęciu nauki, Czasami określa stała prace i do tego ciężką.

 

9 monet

Karta ta określa zysk, nieoczekiwany zwrot ku lepszemu. Warto uwierzyć w swoje szczęście.

 

10 monet

Jest to karta wielkiego szczęścia finansowego. Bogactwo na każdym poziomie życia.

 

Giermek monet

Dobre szanse, świetne propozycje szczególnie finansowo- zawodowe.

 

Rycerz monet

Określa produktywną pracę, cierpliwość.

 

Królowa monet

Przedstawia kobietę bogatą, przedsiębiorczą, taką która kocha swoją pracę.

 

Król monet

Przedstawia mężczyznę bogatego, przedsiębiorczego, stojącego twardo na ziemi.

 

KIELICHY ( Puchary)

 

As kielichów

Karta ta mówi o szansie na znalezienie prawdziwego szczęścia, głównie w miłości. Jest to karta miłości która jest początkiem związku. Warto skorzystać z szansy, która się pojawi.

 

2 kielichów

Mówi o radosnym spotkaniu sentymentalnym, o spotkaniu dwóch osób, które nie są sobie obojętne. Warto wyciągnąć do drugiej osoby przyjazną rękę.

 

3 kielichów

Karta ta określa wielkie szczęście uczuciowe. Jest to karta ślubna, zaręczyn.

 

4 kielichów

Możliwe że będziemy zmartwieni, gdyż w naszej relacji jesteś osamotniony. Związek który nie przynosi nowości, tylko stabilność, a ta stabilność może przynieść smutek i osamotnienie.

 

5 kielichów

Uczucie braku zaangażowania ze strony partnera. Brak poczucia bycia kochanym. Brak miłości.

 

6 kielichów

Zerwanie, zakończenie znajomości, odejście od uczucia.

 

7 Kielichów

 Miłość, ale czasami zbyt mocno wyidealizowana.

 

8 kielichów

Odejście w nieznane z ciężkim sercem. Warto zrezygnować z nawykowych zachowań, i warto szukać nowych dróg.

 

9 kielichów

Karta ta mówi o dojrzałym związku emocjonalnym, który jest stabilny i szczęśliwy. Ważne jest jednak aby w tą relację nie weszła nuda.

 

10 kielichów

Spełnienie uczuciowe. Założenie domu, rodziny, zaręczyny, ślub, wyznania miłosne.

 

Giermek Kielichów

Wykorzystaj pojawiające się możliwości i zgódź się na kompromisy.

Jest to też karta flirtu, małego romansu, zauroczenia kimś.

 

Rycerz kielichów

Osoba powracająca z przeszłości, lub wspomnienie przeszłych chwil z ukochanym. Ważne by działać lekko, przyjaźnie i z miłością.

 

Królowa Kielichów

Kobieta wrażliwa, miękka, romantyczna. Warto pozostać wiernym swoim uczuciom.

 

Król Kielichów

Człowiek ciepły, rodzinny, serdeczny, romantyczny.

 

{jcomments on}

 

 

 

 

 Blending in While Standing Out – Tablet Magazine (Tablet Magazine) I was the little girl in the large, floppy hat. It was called my “davening hat,” and I wore it dutifully every morning during prayer services as a child. Even though I was raised in an Orthodox home, my parents sent me to a Conservative day school starting in kindergarten, and I did quite a few things differently at school than I did at home. pre bonded hairAll students, girls included, were required to wear kippot during our school prayer services. This upset me on several levels. First, I did not want to wear what I recognized so distinctively to be boys’ clothing; gender difference was a particularly sensitive issue when I was at an age when cooties were still relevant. But more than that, I did not like the idea of some obscure (and apparently fickle) religious authority instructing me what I should or should not wear on my head. A healthy spirit of defiance beginning to stir, I went to see the principal, my 5-year-old self sitting across from him at his handsome oak desk, my feet not nearly touching the floor. Together we came up with an ingenious solution: I could wear a hat instead. But even though we had shaken hands on the idea, my small palm getting lost somewhere in the conciliatory gesture, my flower-emblazoned pink sun hat made me feel silly in the reverent pews of the school sanctuary. The deceptively cheery flower perched front and center did not match the gloomy pout persevering underneath. I felt uncomfortable. The hat made me look different and strange—a blaring sign that a disgruntled kindergartener was flouting communal norms. I could not have known that one day many years later, wearing a hat would become an integral part of my Jewish identity, instrumental to my sense of self and feeling of belonging. ***

Untangling the mixed messages I was receiving at home and in school became too difficult for me, and my parents moved me after fourth grade to an Orthodox school, where I remained through high school. The standard in the school matched the standards I kept at home, and in my Orthodox shul: Only married women covered their heads. In synagogue, a hat was an infallible indicator that the wearer was a married woman—as sure a sign as a ring on her left hand. Weathered matrons in particular wore intricately engineered creations, boasting lace and feathers and sometimes pieces of fruit. There were other options besides hats, too: Newly married women primly patted down glamorous new sheitels, or wigs, that served as full head coverings. Rabbi’s wives popped in and out of services, sporting unceremoniously tied headscarves, or tichels, before darting back out of the sanctuary to tend to one screaming child or another. But girls and young ladies who had not yet experienced the trials and tribulations of matrimony left their heads conspicuously bare: Hair was worn down or up, straightened or natural, but there were no hats (and certainly no kippot) found among the single women. My mother, who had not grown up observant, embraced the idea of wearing a head covering when she chose to become Orthodox later in life. She always wore an Israeli scarf, wrapped in colorful layers around her head. When I was young, her heading covering meant home and familiarity to me. Only when I entered my teenage years did I start to think about the way strangers in the supermarket or on the streets of New York perceived her scarf; it was foreign—a statement of otherness. Not wanting to be conspicuously different, my teenage-self became increasingly apprehensive about the decision that I would someday have to face. remy hair extensionsAs the years went by, I continued to muse about the way I would one day cover my own head. In the Orthodox world, covering one’s head was less of a choice and more of a rite of passage for married women. I can’t say I looked forward to it. To the contrary—recalling my alienating experience as a kindergartener in a floppy hat, I dreaded the morning when I would have to return some foreign item, in all its pomp and glory, to the top of my head. I became acutely aware of the different head-covering possibilities that surrounded me, mentally putting some on the list of options while simultaneously striking others off that list. I asked my friends if they had thought about what they would, or would not, wear someday—most had not spent a lot of time thinking about it, but the general sentiment toward the matter was relatively uniform: I’ll wear what my mother wore. I, however, didn’t have that same level of certainly—I didn’t want to wear what my mother had worn. I didn’t want to look different; I didn’t want to be an unmistakable other. When my now-husband, a young rabbi, asked me to marry him a little less than a year ago, the question of head covering ceased to be hypothetical. No more abstract notions of what someday I would or would not someday do—I had to face the question squarely. My mother-in-law, who herself wears the gamut of different head-coverings, was thrilled to help me take the leap. Hat shopping and sheitel shopping appointments somehow squeezed their way onto my calendar, almost without my consent. While hat-makers and sheitel-machers swirled and chattered busily around me, I found myself frozen in a sea of ambivalence. I needed an answer, but I had none. The hats in the shops I visited seemed matronly and stiff. Their colors, either too bright or too tepid, felt forced and stale. My bare, familiar head was too much a part of me to hide once again underneath a brim, no matter how unobtrusive. But the hats were purchased all the same, and I half-heartedly prepared for a change I did not want to make. Last November, I walked down the aisle with a bouquet of white roses and ushered in a new phase of my adult life. Together we moved into a new apartment, began to follow recipe blogs for the first time, and confronted the reality that electricity, food, and shelter demand compensation. But aside from all the expected adjustments that come with transitioning from one person to two, the change of covering my head seemed to overshadow the rest for me. There was no principal with whom I could strike a deal: Within the Orthodox community, married women traditionally cover their heads in public, and the halakha requested, respectfully, that I comply. I decided to experiment. I started buying hats in all different styles—the kind you wouldn’t ordinarily see in shul. I asked my friends to contribute to my growing collection. I purchased fedoras, for those times I visited MOMA or sat inconspicuously in a coffee shop in the East Village. I bought coquettish, Jackie-O.-style pillbox numbers for when I felt particularly fashion-forward on a Saturday morning. I found Israeli scarves in fuchsia and teal and learned how to tie them to perfection, and I discovered lazy-school-day beanies for those mornings when I wasn’t feeling up to the trouble (I ended up wearing those most often). Slowly, I began to embrace my new accessories and started having some fun. I looked forward to changing my style each morning. When I forgot my hat, or absent-mindedly left it lying on a library desk or in a gym locker, I felt instinctively that something was missing. I even sacrificed catching the bus a couple of times to dash back to my apartment, fumble with the keys, and grab my woebegone hat off the coffee table. My defiance toward a law I didn’t completely understand or emotionally accept did not fade completely. I still felt frustrated at times about the foreign appendage on my head. But friends and family alike complimented my creativity and commented on my variety. Peers of mine began to buy hats similar to my own and even borrow some from the large (and growing) pile on my dresser. Continue reading: Wearing many hats

More than a marker of fashion, my hats slowly became external markers of my identity as an Orthodox woman. A certain sense of stability accompanies external identification. Whether it’s a T-shirt, a baseball cap, or a catchy tote, our style of dress indicates belonging. The hats I wore daily started to do that for me. I started to feel a sense of pride in my head covering. That pride did not stem from the communal approval my head covering garnered, though that was my initial motivation—rather, it came from of an emboldened sense of self as I shared something with the world about who I was and the community to which I belonged. The feeling of identification was both internal and external, depending on the hat. When I walked outside in a baseball cap to go jogging or a wool hat on a frigid day, I was the only one who knew there was some deeper significance to the way I was covering my head. It felt rather like a secret, something I knew and appreciated that didn’t make the rest of the world look twice. But when I one day chose to wrap a colorful Israeli scarf around my head, similar to the ones my mother always wore, my head covering signaled to the world that I was different. While my teenage-self had blanched at the idea, my adult self wore the look proudly. My scarf was an external sign of oneness with my community. perruques cheveux naturelsAs one of my non-Jewish colleagues astutely observed when considering my new headgear: “I feel like so much more goes into this decision than people realize.” I nodded emphatically in assent. You have no idea. Hat or no hat expands to which kind of hat? Hair up or down? Wig or no wig? Wig with hat? The permutations become dizzying, each new combination signifying something subtly different about the wearer. A wig might indicate that you are more right-leaning, a stylish hat with nothing underneath might imply that you are comfortably Modern Orthodox, a wig with a hat on top might signify that the wearer is chassidish. No head covering is arbitrary—every detail, to the carefully trained eye, is significant. For me, however, covering my head has evolved from an attempt to appease my community into an effort to belong to my community. Now, when I walk into synagogue on a Saturday morning, I’m proud to be wearing a hat. My hat is not pink, flowery, or floppy. But the head covering that once made me feel like a stranger now makes me feel at home. *** Like this article? Sign up for our Daily Digest to get Tablet Magazine’s new content in your inbox each morning. Hannah Dreyfus is an editorial intern at Tablet.

(Tablet Magazine) I was the little girl in the large, floppy hat. It was called my “davening hat,” and I wore it dutifully every morning during prayer services as a child. Even though I was raised in an Orthodox home, my parents sent me to a Conservative day school starting in kindergarten, and I did quite a few things differently at school than I did at home. perruques cheveuxAll students, girls included, were required to wear kippot during our school prayer services. This upset me on several levels. First, I did not want to wear what I recognized so distinctively to be boys’ clothing; gender difference was a particularly sensitive issue when I was at an age when cooties were still relevant. But more than that, I did not like the idea of some obscure (and apparently fickle) religious authority instructing me what I should or should not wear on my head. A healthy spirit of defiance beginning to stir, I went to see the principal, my 5-year-old self sitting across from him at his handsome oak desk, my feet not nearly touching the floor. Together we came up with an ingenious solution: I could wear a hat instead. But even though we had shaken hands on the idea, my small palm getting lost somewhere in the conciliatory gesture, my flower-emblazoned pink sun hat made me feel silly in the reverent pews of the school sanctuary. The deceptively cheery flower perched front and center did not match the gloomy pout persevering underneath. I felt uncomfortable. The hat made me look different and strange—a blaring sign that a disgruntled kindergartener was flouting communal norms. I could not have known that one day many years later, wearing a hat would become an integral part of my Jewish identity, instrumental to my sense of self and feeling of belonging. ***

Untangling the mixed messages I was receiving at home and in school became too difficult for me, and my parents moved me after fourth grade to an Orthodox school, where I remained through high school. The standard in the school matched the standards I kept at home, and in my Orthodox shul: Only married women covered their heads. In synagogue, a hat was an infallible indicator that the wearer was a married woman—as sure a sign as a ring on her left hand. Weathered matrons in particular wore intricately engineered creations, boasting lace and feathers and sometimes pieces of fruit. There were other options besides hats, too: Newly married women primly patted down glamorous new sheitels, or wigs, that served as full head coverings. Rabbi’s wives popped in and out of services, sporting unceremoniously tied headscarves, or tichels, before darting back out of the sanctuary to tend to one screaming child or another. But girls and young ladies who had not yet experienced the trials and tribulations of matrimony left their heads conspicuously bare: Hair was worn down or up, straightened or natural, but there were no hats (and certainly no kippot) found among the single women. My mother, who had not grown up observant, embraced the idea of wearing a head covering when she chose to become Orthodox later in life. She always wore an Israeli scarf, wrapped in colorful layers around her head. When I was young, her heading covering meant home and familiarity to me. Only when I entered my teenage years did I start to think about the way strangers in the supermarket or on the streets of New York perceived her scarf; it was foreign—a statement of otherness. Not wanting to be conspicuously different, my teenage-self became increasingly apprehensive about the decision that I would someday have to face. As the years went by, I continued to muse about the way I would one day cover my own head. In the Orthodox world, covering one’s head was less of a choice and more of a rite of passage for married women. I can’t say I looked forward to it. To the contrary—recalling my alienating experience as a kindergartener in a floppy hat, I dreaded the morning when I would have to return some foreign item, in all its pomp and glory, to the top of my head. I became acutely aware of the different head-covering possibilities that surrounded me, mentally putting some on the list of options while simultaneously striking others off that list. I asked my friends if they had thought about what they would, or would not, wear someday—most had not spent a lot of time thinking about it, but the general sentiment toward the matter was relatively uniform: I’ll wear what my mother wore. I, however, didn’t have that same level of certainly—I didn’t want to wear what my mother had worn. I didn’t want to look different; I didn’t want to be an unmistakable other. lace front wigsWhen my now-husband, a young rabbi, asked me to marry him a little less than a year ago, the question of head covering ceased to be hypothetical. No more abstract notions of what someday I would or would not someday do—I had to face the question squarely. My mother-in-law, who herself wears the gamut of different head-coverings, was thrilled to help me take the leap. Hat shopping and sheitel shopping appointments somehow squeezed their way onto my calendar, almost without my consent. While hat-makers and sheitel-machers swirled and chattered busily around me, I found myself frozen in a sea of ambivalence. I needed an answer, but I had none. The hats in the shops I visited seemed matronly and stiff. Their colors, either too bright or too tepid, felt forced and stale. My bare, familiar head was too much a part of me to hide once again underneath a brim, no matter how unobtrusive. But the hats were purchased all the same, and I half-heartedly prepared for a change I did not want to make. Last November, I walked down the aisle with a bouquet of white roses and ushered in a new phase of my adult life. Together we moved into a new apartment, began to follow recipe blogs for the first time, and confronted the reality that electricity, food, and shelter demand compensation. But aside from all the expected adjustments that come with transitioning from one person to two, the change of covering my head seemed to overshadow the rest for me. There was no principal with whom I could strike a deal: Within the Orthodox community, married women traditionally cover their heads in public, and the halakha requested, respectfully, that I comply. I decided to experiment. I started buying hats in all different styles—the kind you wouldn’t ordinarily see in shul. I asked my friends to contribute to my growing collection. I purchased fedoras, for those times I visited MOMA or sat inconspicuously in a coffee shop in the East Village. I bought coquettish, Jackie-O.-style pillbox numbers for when I felt particularly fashion-forward on a Saturday morning. I found Israeli scarves in fuchsia and teal and learned how to tie them to perfection, and I discovered lazy-school-day beanies for those mornings when I wasn’t feeling up to the trouble (I ended up wearing those most often). Slowly, I began to embrace my new accessories and started having some fun. I looked forward to changing my style each morning. When I forgot my hat, or absent-mindedly left it lying on a library desk or in a gym locker, I felt instinctively that something was missing. I even sacrificed catching the bus a couple of times to dash back to my apartment, fumble with the keys, and grab my woebegone hat off the coffee table. My defiance toward a law I didn’t completely understand or emotionally accept did not fade completely. I still felt frustrated at times about the foreign appendage on my head. But friends and family alike complimented my creativity and commented on my variety. Peers of mine began to buy hats similar to my own and even borrow some from the large (and growing) pile on my dresser.

Continue reading: Wearing many hats More than a marker of fashion, my hats slowly became external markers of my identity as an Orthodox woman. A certain sense of stability accompanies external identification. Whether it’s a T-shirt, a baseball cap, or a catchy tote, our style of dress indicates belonging. The hats I wore daily started to do that for me. I started to feel a sense of pride in my head covering. That pride did not stem from the communal approval my head covering garnered, though that was my initial motivation—rather, it came from of an emboldened sense of self as I shared something with the world about who I was and the community to which I belonged. The feeling of identification was both internal and external, depending on the hat. When I walked outside in a baseball cap to go jogging or a wool hat on a frigid day, I was the only one who knew there was some deeper significance to the way I was covering my head. It felt rather like a secret, something I knew and appreciated that didn’t make the rest of the world look twice. But when I one day chose to wrap a colorful Israeli scarf around my head, similar to the ones my mother always wore, my head covering signaled to the world that I was different. While my teenage-self had blanched at the idea, my adult self wore the look proudly. My scarf was an external sign of oneness with my community. cosplay wigsAs one of my non-Jewish colleagues astutely observed when considering my new headgear: “I feel like so much more goes into this decision than people realize.” I nodded emphatically in assent. You have no idea. Hat or no hat expands to which kind of hat? Hair up or down? Wig or no wig? Wig with hat? The permutations become dizzying, each new combination signifying something subtly different about the wearer. A wig might indicate that you are more right-leaning, a stylish hat with nothing underneath might imply that you are comfortably Modern Orthodox, a wig with a hat on top might signify that the wearer is chassidish. No head covering is arbitrary—every detail, to the carefully trained eye, is significant. For me, however, covering my head has evolved from an attempt to appease my community into an effort to belong to my community. Now, when I walk into synagogue on a Saturday morning, I’m proud to be wearing a hat. My hat is not pink, flowery, or floppy. But the head covering that once made me feel like a stranger now makes me feel at home. *** Like this article? Sign up for our Daily Digest to get Tablet Magazine’s new content in your inbox each morning. Hannah Dreyfus is an editorial intern at Tablet.