Tarotanielski.com

Dobre wróżby z anielskich kart tarota

Magiczne symbole

Magiczne symbole naszego ciała

|

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Od wieków filozofowie dyskutowali na temat miejsca człowieka we wszechświecie oraz sposobów odnoszenia się do podstawowych kwestii narodzin, życia i śmierci.

Aby zaprowadzić porządek, i nadać znaczenie naszemu życiu, stworzyliśmy liczne rytuały i symbolikę.

W świecie starożytnym ludzkie ciało było często postrzegane jako wszechświat w skali mikroskopu. Każda część ludzkiego ciała ma własną symbolikę, inspirowaną funkcją lub wyglądem.

 

W wielu kulturach głowa uchodzi za najważniejsza część ciała, ponieważ znajduje się w niej mózg. Głowa jest ośrodkiem rozumu, mądrości, intelektu i duchowości.

jej znaczenie jako symbol życia jest tak ważne, że na znak szacunku schyla się ją w ukłonie, na głowę władcy nakłada się koronę…

 

W mitologii różnych kultur, bóstwa, duchy były wyposażone często w wiele głów, z których każda reprezentuje inny aspekt osobowości swego właściciela.

Hekate została przedstawiona jako bogini o trzech głowach. Wielogłowe istoty jak np.. Brahma, są częściej spotykane w kulturach Wschodu, zwłaszcza w hinduizmie i buddyzmie.

 

Kształt ucha łączy go ze spiralą i muszlą. Muszla jest symbolem narodzin, kojarzonym ze sromem, i ten związek leży u podłoża mitu o narodzinach Karmy z ucha matki, pojawiającego się w mitologii hinduskiej. W Egipcie prawe ucho odbiera tchnienie życia, lewe natomiast tchnienie śmieci.

 

Oczy są symbolem wszechwidzących bóstw, zwłaszcza boga Słońca, oczy wyrażają postrzeganie i duchowe oświecenie. Trzecie oko może symbolizować ogień. Oczy symbolizują czasami tez zniszczenie, ale np. w Egipcie rysunek oka służy jako talizman ochronny.

W buddyzmie jest symbolem mądrości, w innych kulturach utrzymuje się jednak wiara w złe oko, klątwę rzuconą jednym spojrzeniem.

 

Nos był często postrzegany jako symbol bystrości, spostrzegawczości i wnikliwości. Bywa tez uważany z a symbol dumy i wścibstwa. Ponieważ jest narzędziem węchu, pozostaje ceniony przez plemiona łowców, którzy kolekcjonują nozdrza zabitych zwierząt jako trofea. Mężczyźni wolą mieć duże nosy, a kobiety małe, oznaczające kobiecość i wrażliwość seksualną.

 

Włosy były traktowane jak symbol wewnętrznej siły i potęgi, trwającej nawet po śmierci. Obcięcie włosów w starożytności mogło oznaczać poddanie i ofiarę.

 

Jako organ mowy język może niszczyć lub tworzyć. Dla starożytnych Egipcjan jeżyk był wyrazem wypowiadającego słowa, przez które bóg Ptah stworzył świat. W wielu kulturach twarz z wystawionym językiem służy do odstraszania złych duchów.

 

Żeby symbolizują zwierzęcą siłę i agresję. Wystające zęby są typową cechą bóstw buddyjskich. Ogólnie jednak jest różnorodność symboliki związanej z zębami. 

{jcomments on}