Tarotanielski.com

Dobre wróżby z anielskich kart tarota

Poznaj historię Tarota

Dzieje Tarota

|

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

Nie jest się w sposób konkretny określić skąd wziął się Tarot. Podobnie jak w przypadku wielu innych zagadek, naukowcy, badacze, historycy i okultyści podsuwali różne źródła powstania historii.

Wiadomo, iż talie mistycznych numerowanych kart istniały w Indiach i na Dalekim Wschodzie już w czasach starożytnych. Stamtąd przybyły do Ziemi Świętej i Europy przez wyprawy krzyżowe. Istnieje też przekonanie, że Tarot przywieźli do Europy Cyganie.

Większość źródeł zgadza się z tym, iż Tarot do Europy przybył na początku XIV wieku. Te pierwsze talie prawdopodobnie pochodzą od włoskich czterokolorowych kart do gry (karty klasyczne) oraz talii 22 Wielkich Arkanów, których geneza nie jest znana.

Jeden z wielkich alchemików Antoine Court de Gebelin twierdził, iż 22 Wielkie Arkana pochodzą ze starożytnej egipskiej księgi, lub zbioru tabliczek zawierających mistyczną wiedzę, pozostałości Księgi Thotha. Bóg Thoth był w Egipcie uznawany za boga misteriów i magii. Zaprojektował on własna talię, składającą się z 77 kat i karty Głupca. Jego książka została opublikowana dopiero w 1781 roku wraz z ilustracjami kart. To dało wielki początek w rozprzestrzenianiu się Tarota na świat. Wielu z ówczesnych i późniejszych magów korzystało z pomocnych zapisków alchemika i z jego kart Tarota.

Wyobrażenia w Tarocie mają związek z przypisywaniem do obrazów, symbolów na karcie, wydarzeniom. Tak zwana sztuka pamięci, czyi system mnemotechniki wynaleziony prze z greków służyć miał do wywoływania obrazów umysłowych poprzez skojarzenia symboliczne.

 

Skąd wywodzi się nazwa Tarot? Nikt tak do końca nie wie. Niektórzy sugerują, iż pochodzi od słowa Thoth- egipskiego boga Magii i słów. Inni uważają, ze słowo to jest pochodzenia hebrajskiego i jest zaczerpnięte od słowa Tora, czyli żydowskiej księgi prawa.

 

Renesans miał to do siebie, iż w kartach zawierano magiczne symbole, także okultystyczne znaki. Zaczęto nawet w taliach ukazywać Anioły, bogów starożytnych itp.

W średniowieczu karty te były używane do gry zwanej tarocchi lub tarocchino, później znane jako Trums.

Pierwsze karty były malowane ręcznie, a jedną z najstarszych talii jest talia stworzona dla Visconti- Sforza, księcia Mediolanu.

Okresem odrodzenia nie tylko dla kart był wiek XIX. Odrodziło się zainteresowanie okultyzmem, magią, ezoterycznym mistycyzmem, kabałą. W tym czasie w Ameryce zaczęto rozpoznawać Tarota. Wierzono w tym czasie, że Tarot może przewidywać przyszłość a także potrafi wyjawić uczonemu wielką mądrość. Nastroje panujące w tym okresie przyczyniły się bardzo do rozwoju wróżbiarstwa w Europie i ogólnie na świecie.

od koniec XIX wieku stworzono nowatorską talię Tarota. Ich twórcą był Artur Edward Waite i Pamela Dolman Smith. Byli oni członkami Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, jednej z najbardziej wpływowych grup okultystycznych. Zakon ten został stworzony przez Williama Wynna Westcotta oraz Samuela Mathersona. Czerpiąc wiedzę z różnych wierzeń mistycznych i ezoterycznych, Mathers połączył magiczne systemy egipskie ze średniowiecznymi tekstami magicznymi i wschodnia ezoteryki, tworząc system, w którego skład weszła również i kabała. W 1903 roku Waite przejął kontrolę nad stowarzyszeniem. Stworzył on własną talię Tarota. Jednak w Polsce nie doczekała się ona publikacji. Nowszymi kartami, bo powstałymi w czasie drugiej wojny światowej były karty Crowleya. Założył on własny zakon Srebrnej Gwiazdy i odszedł od zakonu Złotego Brzasku. Talia jego wykonania, pokazuje symbolikę egipską, grecką chrześcijańską i wschodnią.

Od tego czasu stworzono setki talio kart i jeszcze więcej książek.

Tarot stał się czymś więcej niż tylko narzędziem do wróżenia. Stał się podróżą w głąb siebie.

 

{jcomments on}