Tarotanielski.com

Dobre wróżby z anielskich kart tarota

Archanioł Uriel - Anioł - Anielski artykuł

Archanioł Uriel

|

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Archanioł Uriel

Archanioł UrielUriel (אוּרִיאֵל, Fanuel - boski ogień), według tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich to jeden z archaniołów. Jego imię może być analogiczne z imieniem Uriah. Uriel jest często identyfikowany z archaniołem stojącym u bram raju z płonącym mieczem w ręku lub z aniołem odpowiedzialnym za grzmoty i przerażenie, jest też utożsamiany z aniołem skruchy i żalu za grzechy. Jest bezlitosny podobnie jak demony. Uriel był jednym z aniołów, których kult został oficjalnie potępiony przez papieża Zachariasza (ten sam los spotkał m.in. Raguela i Tubuela). Należy pamiętać, że mimo częstego występowania w apokryfach, postać Uriela nie ma żadnych korzeni biblijnych. Jego wygląd opisywano jako potężnego anioła o długich rozpuszczonych włosach i jasnej karnacji.


Uriel w Starym Testamencie

Anioł Boży – Uriel, lub sam Bóg. W Starym Testamencie określenie „anioł Boży”, „anioł Jahwe” lub „anioł Pański” często oznacza samego Boga.


Książęta dziewięciu chórów anielskich
Uriel - występuje w spisie chórów anielskich kilkukrotnie jako: Sarim - „Anielscy książęta”/Anioł otchłani/archanioł zbawienia/cherubin; regent Słońca; nadzorca Tartaru. „aniołem ustanowionym nad światem i Tartarem”. (Fanuel - boski ogień)Sugeruje że iż był także serafinem


Linki zewnętrzne
Uriel - niebiblijny archanioł
„Encyklopedia Judaizmu": Uriel (en)
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Archanio%C5%82_Uriel